NANOSMDC016F-2
Product Categories
Rozee Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
NANOSMDC016F-2
Category : Circuit Protection PTC Resettable Fuses
Manufacturer : Littelfuse Inc.
Series : PolySwitch®, nanoSMD
Packaging : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT)
Part Status : Active
Type : Polymeric
Voltage - Max : 48V
Current - Hold (Ih) (Max) : 160 mA
Current - Trip (It) : 450 mA
Current - Max : 10 A
Time to Trip : 300 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min) : 1.1 Ohms
Operating Temperature : -
Ratings : -
Mounting Type : Surface Mount
Package / Case : 1206 (3216 Metric), Concave
Size / Dimension : 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) : -
Thickness (Max) : 0.039" (1.00mm)
Lead Spacing : -
Approval Agency : CSA, TUV, UL
Standard Package : 3,000
Place of Origin : CHINA
Model Number : NANOSMDC016F-2
Contact Now
NANOSMDC016F-2
Log in to the manufacturer's official website for more.
[Quality Assurance]
NANOSMDC016F-2
[Certification]
NANOSMDC016F-2
[About Shipping]
NANOSMDC016F-2
[About Payment]
NANOSMDC016F-2
[About packaging]
NANOSMDC016F-2
Product Tags:
NANOSMDC016F-2
Polymeric PTC Resettable Fuse 48V 160 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric) Concave